21 lipca 2022

Jaka jest różnica między stresem a wypaleniem?

Czy kiedykolwiek czułeś, że zbliżasz się do punktu, w którym po prostu nie możesz już dłużej wytrzymać? Możesz mieć wrażenie, że zaraz pękniesz w środku, twój mózg jest całkowicie przytłoczony, a serce pracuje zbyt szybko przez większość czasu.

To może być albo stres, albo wypalenie.

Zrozumienie różnicy jest kluczowe, jeśli chcesz wiedzieć, jak sobie z tym poradzić we właściwy sposób.

W środowisku biurowym spędzamy ogromną ilość czasu siedząc przy biurku i próbując dotrzymać terminów i celów. Niektóre z tych terminów i celów są po prostu nieosiągalne, ale to nie powstrzymuje nas od prób! Wywieranie na siebie coraz większej presji powoduje, że czujemy się zestresowani, co ma szereg szkodliwych skutków dla naszego umysłu i ciała.

Kiedy stres staje się zbyt duży, może stać się śmiertelny.

Może to zabrzmieć jak przesada, ale wcale tak nie jest. Stres wywiera ogromny wpływ na serce, co z kolei może powodować potencjalne ataki serca, choroby serca, udary, wysokie ciśnienie krwi, lista się wydłuża, a żadna z nich nie jest pozytywna!

Czym jest stres w miejscu pracy?

Najprościej rzecz ujmując, stres w pracy występuje wtedy, gdy czujemy, że nie radzimy sobie z obciążeniem pracą, sytuacjami w miejscu pracy lub mamy wrażenie, że jesteśmy popychani do granic, których po prostu nie jesteśmy w stanie osiągnąć. Stres może pojawić się w wyniku problemów w życiu domowym, w związku, z pieniędzmi, z czymkolwiek tak naprawdę, ale stres w miejscu pracy jest z pewnością jednym z głównych problemów w współczesnych.

Zrozumienie różnych przyczyn stresu w miejscu pracy jest kluczowe, jeśli chcesz spróbować i zarządzać poziomem stresu i miejmy nadzieję, że unikniesz stresu w pierwszej kolejności. Pomimo tego, trochę presji może być dobrą rzeczą; pomaga ci zmotywować się do osiągnięcia celów, które są w zasięgu ręki. Kiedy cel jest nierealistyczny Jakkolwiek nie ma nadziei na jego osiągnięcie, a wtedy może pojawić się stres.

Co to jest wypalenie?

Wypalenie różni się nieco od stresem, ale stres z pewnością może prowadzić do wypalenia.

Sprawdź tę infografikę, która przedstawia główne różnice między tymi dwoma pojęciami.

Źródło - https://www.gnapartners.com/article/stress-vs-burnout/

Jak widać, wypalenie jest wynikiem zbyt dużego stresu i prowadzi do problemów opartych na emocjach, które mogą przejawiać się jeszcze bardziej. W tym przypadku zmierzasz w kierunku lęku i depresji.

Wyczerpanie psychiczne nie jest czymś, co powinieneś traktować lekko. To nie jest przypadek, że jesteś po prostu zmęczony lub czujesz się trochę brakuje energii, to punkt, w którym po prostu nie można zrobić coś więcej. Nie dbasz o to, nie chcesz dbać, a wszystko wokół ciebie nie jest już dla ciebie interesujące.

Kiedy współpracujesz w pracy, być może przy stołach w sali konferencyjnej lub próbujesz wymyślić nowe pomysły wraz z kolegami w kabinie biurowej, łatwo jest poczuć, że nie jesteś wystarczający. Bardzo łatwo jest poczuć, że wszystko cię przerasta i że oczekuje się od ciebie cudów każdego dnia.

Musimy zdjąć z siebie presję i zrozumieć, że na koniec dnia wszyscy jesteśmy ludźmi! Zarząd również potrzebuje myśleć o zarządzaniu stresem w miejscu pracy jako o priorytecie. Wiąże się to ze szkoleniem pracowników w zakresie zarządzania stresem, a także z zapewnieniem, że role i cele są specjalnie dopasowane do dostępnego czasu oraz zdolności i doświadczenia poszczególnych pracowników.

Łatwo jest wyśmiać stres w pracy jako coś, z czym wszyscy musimy sobie radzić, ale wcale tak nie jest. Tak, trochę stresu jest motywujące i normalne, ale zbyt wiele stresu, prowadzące do punktu wypalenia jest bardzo niezdrowe i nie coś, co powinieneś zaprosić do swojego życia z wyboru. Kierownictwo musi również uważać na sytuacje, które mogą spowodować, że stres stanie się poważnym problemem.

Trudno jest naprawdę zrozumieć, jak monitorować poziom stresu w miejscu pracy, ale jest to coś, co powinno być przynajmniej próbowane. Otwarte linie komunikacji są najlepszym sposobem, aby to zrobić to oraz stworzenie miejsca pracy, w którym stres nie jest piętnowany. Im bardziej otwarcie mówimy o tym, jak się czujemy, tym mniejsza szansa, że stres wbije swoje szpony w nasze samopoczucie!