3 września 2022

Agile Working i Activity Based Working - czy to to samo?

Obecnie istnieje kilka systemów biurowych i w miarę rozwoju pracy biurowej, w najbliższych latach z pewnością pojawią się kolejne. Obecnie jednak istnieją dwa, które wprawiają niektórych w zakłopotanie, ponieważ wydają się być bardzo podobne.

Mowa tu o agile working i activity based working.

Z pozoru wyglądają one tak samo, ale gdy zagłębimy się w nie nieco bardziej, zauważymy, że istnieją bardzo silne różnice, które sprawiają, że działają one na nieco inne sposoby. Aby pomóc Ci zdecydować, która z nich jest najlepsza dla Twojej firmy, musisz poznać każdą z nich i porównać z wykonywaną pracą oraz potrzebami Twoich pracowników.

Czym jest praca zwinna?

Praca zwinna daje pracownikowi swobodę wyboru miejsca pracy. Może to być miejsce poza biurem, na przykład w kawiarni, w domu lub w przestrzeni do współpracy, lub częściej w biurze, które zostało zaprojektowane z myślą o różnych typach pracy.

Na przykład, zwinne miejsce pracy będzie miało strefę ciszy do pracy w skupieniu, strefę współpracy do burzy mózgów, strefę przerwy do odpoczynku, czasu wolnego i bardziej wspólnych działań, miejsca do spotkań i strefę przyłożenia, która jest zaprojektowana do szybkich spotkań i dla pracowników zdalnych, którzy mogą wrzucić pracę do środowiska biurowego.

Jak można się domyślić, zwinna praca wymaga całkowitego przeprojektowania biura, z zastosowaniem różnych mebli biurowych w celu zapewnienia, że każda strefa jest wyposażona i umeblowana w sposób wysokiej jakości. Na przykład strefa cicha może być wyposażona w panele akustyczne i kabiny, a strefa współpracy w duże okrągłe stoły i krzesła w kształcie wanny.

W ramach tego systemu pracownicy sami wybierają, gdzie chcą pracować w danym dniu, aby ułatwić sobie wykonanie zadań. Oznacza to, że mogą wybrać, obok kogo usiądą, aby współpracować i gdzie ich zdaniem osiągną największą produktywność. Agile working różni się od hot desking, ponieważ cały projekt biura jest inny, a ideą stojącą za nim nie jest wyłącznie komunikacja i współpraca, ale doświadczenie i jakość produktu końcowego.

Czym jest praca oparta na aktywności?

Chociaż Activity Based Working nadal pozwala pracownikowi wybrać miejsce, z którego chce pracować, biuro nie musi mieć tych samych stref, co miejsca pracy typu agile. Wiele biur decyduje się jednak na takie rozwiązanie ze względu na dodatkową przestrzeń i wysokiej jakości projekt.

Różnica w przypadku pracy zwinnej polega na tym, że pracownicy są zachęcani do skupienia się na zadaniu, które muszą wykonać w danym dniu. Zachęca to również pracowników do tworzenia zespołów i grup, co sprawia, że praca zespołowa i współpraca są w centrum uwagi.

Różnice mogą wydawać się subtelne, ale jest to zupełnie inny system biurowy i wymaga starannego planowania, aby uzyskać właściwy wybór. Wykazano, że Agile working zwiększa zaangażowanie pracowników i ich satysfakcję z pracy, ale activity based working może zrobić dokładnie to samo, ponieważ ogólny model jest dość podobny.

Ostatecznie, wybór odpowiedniego systemu biurowego dla danej przestrzeni oznacza konsultacje z pracownikami i przyjrzenie się kulturze w firmie. Jakie zmiany chciałbyś zobaczyć i jak to wpłynie na pracę, którą próbujesz wykonać? Czy masz miejsce na zwinne miejsce pracy, czy też musisz nieco zmodyfikować rzeczy, aby mieć określone strefy, które tworzą ten system?

Każda firma jest inna i zwinna metoda pracy oraz ścieżka oparta na aktywności nie zawsze są odpowiednie dla wszystkich. W takim przypadku można pomyśleć o innych opcjach, takich jak hot desking, elastyczna praca czy nawet praca zdalna. Chodzi o eksplorację, ale także o zminimalizowanie zakłóceń i niepokoju przy przechodzeniu z jednego systemu do drugiego.