30 grudnia 2015

Na co zwrócić uwagę przed kupnem niszczarki biurowej?

Niszczarka biurowa powinna być przede wszystkim bezpieczna dla użytkownika. Wobec tego powinna być wyposażona w systemy które dodatkowo zadbają o bezpieczną i komfortową pracę. Tutaj przykładem może być niszczarka firmy Fellowes, która jest wzbogacona o system Safe Sense. Jest to specjalny czujnik który potrafi zatrzymać pracę noży tnących w momencie, gdy dotkniemy szczeliny wejściowej niszczarki. Inną ciekawą blokadą, godną uwagi przyszłego użytkownika jest Safety Look, czyli czujnik który chroni przed przypadkowym włączeniem niszczarki. Istnieją także inne systemy, stosowane w różnych modelach w zależności od producenta. Mogą to być systemy chroniące silnik przed przegrzaniem lub też możliwość odcięcia zasilania w trakcie blokady papieru lub otwarcia pokrywy szczeliny podawczej. Jakość niszczarki zależy od jakości i wykonania elementów jej budowy i wyposażenia wewnętrznego.

Najważniejsze są noże tnące, które powinny bez problemów radzić sobie ze spinaczami lub zszywkami, a gwarancja na nie powinna być co najmniej na 5 lat użytkowania, choć pożądany jest także dłuższy okres gwarancji. Elementy od których będzie zależeć też jakość pracy niszczarki, to także: budowa zespołów napędu noży, przekładnie i ich wykonanie, separatory oraz moc silników odpowiedzialnych za pracę niszczarki. Oprócz bezpieczeństwa pracy i korzystania z niszczarek jest jeszcze kilka funkcji, którymi wyróżnia się dobrej jakości urządzenie tego typu. Jednym z nich jest system który blokuje możliwość włożenia zbyt grubego pliku kartek do niszczarki, dostępny w urządzeniach Fellowes Intellishredd.

Inni producenci stosują dobrej jakości miarki grubości plików dokumentów lub też najbardziej standardowy wśród wyposażenia autorewers, czyli wycofanie zablokowanej zbyt dużej ilości kartek papieru. Niszczarki zazwyczaj są dosyć głośne i zakłócają pracę w biurach, zatem bardzo pożądany jest system wyciszenia pracy niszczarki. Wszystkie te powyższe elementy sprawiają, że wybór niszczarki nie jest taki prosty jak mogłoby się początkowo wydawać. To tego ważny jest także wygląd urządzenia, jego kolorystyka i kształt powinien pasować do ogólnego wystroju biura. Pamiętajmy, że większość modeli jest przystosowana do papieru o gramaturze 70g/m2, więc jeśli wiemy, że używamy do naszej pracy papieru o większej gramaturze, także musimy brać to pod uwagę w momencie zakupu.