12 września 2022

Plotki biurowe - czy da się je powstrzymać?

Plotki, to coś, co wydaje się być wszędzie, ale czy rzeczywiście można je powstrzymać?

Istnieje bardzo realna różnica pomiędzy plotkowaniem o czymś w złośliwy sposób, a rozmową o czymś, ponieważ jesteś naprawdę ciekawy. Ważne jest, aby znać tę różnicę, zwłaszcza w środowisku biurowym.

Analizując to, co wpływa na morale pracowników, można zauważyć, że na pierwszym miejscu są konflikty, brak poczucia wartości i zbyt wiele plotek biurowych powodujących rozdźwięki między pracownikami.

Kiedy ludzie plotkują, często pozostawiają innych w poczuciu wyobcowania. Mogą się obawiać, że plotki dotyczą ich samych, mogą się zastanawiać, dlaczego nie są włączani do dyskusji, a jeśli dotyczą ich samych, będą źli i zdenerwowani, co szybko prowadzi do konfliktu.

Mówiąc prościej, plotka jest czymś, czego powinieneś spróbować się pozbyć, ale rozmowa to ludzka natura!

Sprawdź ten film, aby uzyskać nieco więcej informacji.

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, to przyjrzeć się sytuacji jako menedżer i ustalić, czy plotkuje jedna konkretna osoba, konkretna grupa osób, czy też jest to zupełnie przypadkowe. Jeśli jest to jedna osoba lub mała grupa, a plotki zaczynają stanowić problem, dobrym pomysłem może być rozmowa z tą osobą/ tymi osobami i wyjaśnienie, że na plotki nie ma miejsca w biurze i że stanie wokół mebli biurowych i plotkowanie nie jest produktywnym sposobem spędzania czasu.

Jeśli nie chcesz nikogo wyróżniać lub stwierdzasz, że jest to zupełnie przypadkowy problem, możesz poruszyć kwestię plotek biurowych na następnym spotkaniu zespołu. Należy to zrobić ostrożnie; jeśli będziesz tam parł i próbował zakazać ludziom mówienia, skończysz z buntem na rękach.

Zamiast tego, spróbuj najpierw łagodnie, miękko podejść. Wyjaśnij szkodliwe skutki plotek i jak jeśli ludzie chcą plotkować, powinni to robić tylko o pozytywnych rzeczach. Ważne jest również, aby być przykładem i samemu nie plotkować!

W końcu plotkowanie to coś, co robią wszyscy ludzie. W większości przypadków nie jest to złośliwe, ale ma skutki, które rozchodzą się po całym biurze. Każdy siedzący przy biurku zacznie się zastanawiać, czy plotki dotyczą jego osoby, a tego nie chcemy, jeśli chodzi o morale.