9 maja 2022

Porozmawiajmy: Czy przeciwstawiłbyś się dręczycielowi w miejscu pracy?

Niestety, znęcanie się nie jest czymś, co zdarza się tylko w szkołach, ale w całym życiu, w różnych sytuacjach. Trzeba z tym skończyć. Znęcanie się jest złe i może negatywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne człowieka.

Każda organizacja musi mieć politykę przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, ale czy gdybyś widział, że dzieje się to na twoich oczach, zrobiłbyś coś w tej sprawie? To naturalne, że masz pewne obawy przed ingerowaniem w sytuację, zwłaszcza gdy widzisz, że twój kolega jest prześladowany, ale zrobienie czegoś jest bardzo ważne.

Obejrzyj ten film, aby wyjaśnić tę kwestię nieco jaśniej.

Jak widać, na tym nagraniu facet stanął w obronie swojego współpracownika i skonfrontował się z dręczycielami, jasno wyrażając swoją dezaprobatę i domagając się zmiany, w przeciwnym razie posuną się dalej. Idź w ustronne miejsce, może do sali konferencyjnej, i powiedz to, co chcesz powiedzieć. Mów normalnym językiem, nie zniżaj się, a na koniec, tak jak na filmie, podaj rękę, aby wszystko między wami było w porządku.

Mobbing nie polega na drobnej sprzeczce o meble biurowe czy projekt, ale na osobistych uwagach i nękaniu, które muszą się skończyć.

Jak w filmie, jeśli nic nie zrobisz, jesteś tak samo zły jak dręczyciel. Robienie czegoś może przynieść pozytywne zmiany.

#AntiBullyingWeek - skończmy z zastraszaniem, zaczynając od teraz!