23 maja 2022

Jak radzić sobie z nieporozumieniami dotyczącymi współpracy?

Kiedy siedzicie przy owalnym stole w sali konferencyjnej i wymieniacie się pomysłami, jest bardzo prawdopodobne, że od czasu do czasu dojdzie do kilku nieporozumień. Liczba nieporozumień może zależeć od liczby osób w
zespole współpracującym - im więcej osób, tym większe prawdopodobieństwo!

Mimo to, co można zrobić, aby spróbować rozwiązać konflikt, zanim przerodzi się on w coś poważnego i wpłynie na morale w biurze?

Każde nowoczesne biuro ma wiele różnych osobowości, ale kluczem do radzenia sobie z konfliktami biurowymi każdego rodzaju jest zaakceptowanie faktu, że nie można mieć racji przez cały czas, podobnie jak nikt inny. Jeśli ktoś wpadnie na jakiś pomysł podczas burzy mózgów, ważne jest, aby wszyscy pozostali członkowie zespołu zanotowali ten pomysł, a nie odsuwali go na bok i nie dawali tej osobie odczuć, że powiedziała coś głupiego. Spowoduje to, że dana osoba wpadnie w złość lub wycofa się i nie będzie już więcej wnosić swojego wkładu.

Odpowiedź leży w sposobie radzenia sobie z sugestiami. Każdy członek zespołu powinien z szacunkiem odnosić się do każdego zgłoszonego postulatu, nie drażnić niczyich uczuć, ale też być na tyle realistą, by wiedzieć, że nie wszyscy będą się z nim zgadzać.
Chodzi o dawanie i branie, ale także o wzajemny szacunek.

Kiedy pojawia się nieporozumienie we współpracy, najlepiej zająć się nim natychmiast, aby uniknąć jego narastania i przekształcenia się w poważny problem. Należy o tym porozmawiać, w razie potrzeby przeprosić, a potem ruszyć dalej.

Oczywiście prowadzenie sesji współpracy w komfortowych warunkach, np. przy użyciu nowoczesnych mebli biurowych, również zmniejszy szanse na to, że ludzie będą się denerwować z przypadkowych powodów, takich jak np. niewygoda.

Czy miałeś już do czynienia z konfliktem podczas współpracy?