24 czerwca 2022

5 sposobów na skrócenie niepotrzebnego czasu spotkań

Większość spotkań uważa się za stratę czasu.

Z pewnością zdarzyło Ci się uczestniczyć w spotkaniach przy meblach w sali konferencyjnej, po których zastanawiałeś się, dlaczego w ogóle wziąłeś w nich udział. Nie podjęto na nich żadnych decyzji, rozmowa schodzi na dalszy plan, a osób, które powinny być na nich obecne, nie było. Ponadto spotkania prawie zawsze trwają dłużej niż wyznaczony czas. To jest czas który mógłbyś poświęcić na coś innego, coś bardziej produktywnego!

Jeśli chcesz ograniczyć czas spędzany na spotkaniach, zapoznaj się z poniższymi 5 wskazówkami.

  1. Spróbuj spotkań pieszych - Badania wykazały, że spotkania piesze są krótsze, bardziej produktywne, a decyzje są podejmowane.
  2. Zadaj sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujesz spotkania, czy może wystarczy e-mail - większość spraw można omówić za pośrednictwem poczty elektronicznej i niekoniecznie trzeba organizować spotkanie.
  3. Ustalenielimitu czasu - wpisanie godzin do porządku obrad może pomóc w dotrzymaniu czasu i usprawnić przebieg spotkania.
  4. Upewnij się, że przewodniczący kontynuuje rozmowę, gdy ta zmierza do nikąd - osoba prowadząca spotkanie musi być silna i mieć odwagę przerwać i kontynuować rozmowę, gdy nie zmierza ona w żadnym kierunku.
  5. Spróbuj spotkań na stojąco - Jeśli pogoda nie sprzyja spacerom, spróbuj spotkań na stojąco. Fakt, że ludzie nie siedzą, sprawia, że znacznie szybciej dochodzą do sedna sprawy!

Czy znasz jakieś inne przydatne wskazówki?