24 kwietnia 2022

Projektujesz nowe biuro? O czym należy pamiętać, jeśli chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo

Nie ma nic bardziej ekscytującego niż zaprojektowanie własnego budynku. Jako pracodawca musisz wziąć pod uwagę wiele kwestii przy projektowaniu nowej przestrzeni roboczej. Dość pomijanym aspektem projektowania miejsca pracy są kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy.

W miejscu pracy pracodawca jest odpowiedzialny za to, aby biuro spełniało wszystkie wymagania dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa, które mają na celu ochronę wszystkich osób przebywających w tym miejscu.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą kwestią przy projektowaniu nowego biura jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Konieczne jest wprowadzenie niezawodnego systemu bezpieczeństwa pożarowego. Gaśnice powinny znajdować się na każdym piętrze, a wyjścia przeciwpożarowe powinny być dobrze rozmieszczone w całym budynku.

Sprzęt i meble biurowe

Potknięcia i upadki są jedną z najczęstszych przyczyn urazów w biurze. Ważne jest, aby na podłodze nie było kabli elektrycznych i innych przedmiotów, które mogą spowodować upadek. Warto rozważyć zastosowanie opasek kablowych lub osłon na przewody, aby zabezpieczyć przewody do komputerów, drukarek, ładowarek i innych urządzeń.

W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, zestawy mebli biurowych powinny być wysokiej jakości. Powinny również spełniać wymagania prawne i być łatwe do dostosowania do indywidualnych potrzeb.

Układ

Nieprzemyślany układ biura może wpłynąć na wydajność pracowników, a także na ich zdrowie i bezpieczeństwo. Każde piętro w biurze powinno mieć zapewniony swobodny przepływ widoku. W ten sposób pracownicy będą czuli się mniej odseparowani i bardziej zaangażowani, ponieważ będzie więcej ruchu tam i z powrotem. Wyjście pożarowe na każdym piętrze powinno być również widoczne w razie nagłych wypadków.

Oświetlenie

Oświetlenie jest ważne dla zdrowia i wydajności pracowników. Aby zaoszczędzić na rachunkach, należy rozważyć zaprojektowanie biura w taki sposób, aby głównym źródłem światła w biurze było światło naturalne. W ten sposób naturalne światło przepływa przez biuro w ciągu dnia, co zmniejsza zmęczenie oczu.

Łazienki

Przy projektowaniu łazienek należy upewnić się, że odzwierciedlają one liczbę osób, które będą pracować w budynku.

Należy również wziąć pod uwagę dostęp dla niepełnosprawnych pracowników i gości. Łazienki powinny być często sprzątane, aby uniknąć zanieczyszczenia, należy też zadbać o wyposażenie ich w urządzenia do mycia rąk, w tym mydło i suszarkę do rąk.

Przestrzeń

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę ilość miejsca dostępnego dla pracowników. Należy zapewnić wystarczająco dużo miejsca, aby ludzie mogli bezpiecznie poruszać się po budynku. Należy również pamiętać o uwzględnieniu dostępnej przestrzeni podczas urządzania biura. Na przykład biurka muszą być wystarczająco duże, aby zmieściły komputery, telefony i inne urządzenia, ale muszą też pasować do dostępnej przestrzeni.

*Dodatkowa uwaga*.

Należy pamiętać, że w przypadku pracowników pracujących zdalnie (w domu) należy wziąć pod uwagę inne wymagania w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa. Obejmują one ocenę ryzyka, szkolenia, odpowiednie meble biurowe (biurka, ergonomiczne krzesła itp.).

Wpis gościnny autorstwa: Russell Corlett, dyrektor ds. zdrowia i bezpieczeństwa w firmie Peninsula