13 stycznia 2016

Drukarki Laserowe – zalety i wady

Oczywiście drukarka laserowa w porównaniu ze sprzętem atramentowym to urządzenie stosunkowo młode. Jeszcze nie dawno w naszych domach oczywiście królowały drukarki atramentowe. Jednak gdy na rynku pojawiły się urządzenia laserowe coraz więcej osób myślało o tym, by wprowadzić taki sprzęt do wyposażenia swojego domu. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że takie drukarki były nowocześniejsze, szybsze i po prostu ciekawsze dla użytkownika. A czy były lepsze? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi i wiele można na ten temat powiedzieć oraz długo dyskutować. Przede wszystkim, jeśli chodzi o druk czarno – biały to rzeczywiście drukarka laserowa prawdopodobnie będzie lepsza. Przede wszystkim niska cena wydruku na poziomie 8 groszy w porównaniu z ceną 80 gr przy druku na sprzęcie atramentowych to wyraźna różnica.

Do wydruków tekstowych wydaje się więc, że drukarka laserowa po prostu będzie dobrym rozwiązaniem i można powiedzieć, że sprawdzi się doskonale. Jednocześnie jednak trzeba zaznaczyć, że drukarki laserowe co do zasady mają nieco ograniczone możliwości, gdy chodzi o rozdzielczość i jeśli nawet będzie chciało się przygotowywać jakieś czarno białe grafiki to mogą tutaj być pewne niedoskonałości. Co do tekstów nie trzeba się jednak obawiać różnic przy jakości druku. Nieco inaczej sprawa wyglądać będzie, gdy weźmie się pod uwagę drukowanie w kolorze. Jest tutaj podobna cena, ale trzeba się liczyć z tym, że do druku potrzebne są aż 4 kolory. Dlatego wszystkie tonery będą musiały wziąć udział w przygotowaniu wydruku i koszt będzie już na poziomie 32 grosze.

Natomiast przy atramentowej drukarce będzie to 1,8 zł. Oczywiście widać, że i tutaj drukowanie w kolorze to dobre rozwiązanie. Ale nie do końca drukarka laserowa kolorowa będzie lepsza od atramentowej. Na wydrukach będzie oszczędność, ale są wysokie koszty, gdy chodzi o przygotowanie materiałów eksploatacyjnych. Sam sprzęt będzie droższy a do tego dojdzie również koszt tonerów, gdzie komplet może kosztować aż 1000 złotych. Dlatego nie zawsze przy kolorowych drukarkach jest sens iśc w kierunku sprzętu laserowego.