8 stycznia 2016

Części zamienne do drukarek laserowych

Drukarki laserowe w ostatnich latach stają się coraz bardziej popularne i można powiedzieć, że to powszechnie wykorzystywane urządzenia drukujące. Dotyczy to nie tylko firm, ale również małych domowych użytkowników. Trzeba zwrócić uwagę na to, że sam sprzęt jest rozbudowany i mocno skomplikowany. Do przetworzenia danych drukarka będzie wykorzystywać procesor obrazu rastrowego, który odpowiada za wiązkę światła generowaną przez laser. Potem laser kierowany jest na bęben i zmienia swoje właściwości na powierzchni wałka. Dzięki temu obraz zostanie naniesiony na bęben. Tym procesem kieruje developer a więc znajdująca się na wałku magnetycznym cząsteczka żelaza. Toner może być przeniesiony na kartkę przez dotyk i następnie wspomagany jest odwrotnie naładowanym ładunkiem elektrycznym elektrody.

Dalej toner będzie utrwalany na kartce papieru poprzez używanie specjalnego wałka grzejnego określonego jaki fuser, który wtapia toner w kartkę. Jeśli będzie w grę wchodził druk kolorowy to wszystkie składniki CMYK będą nanoszone w taki sam sposób. Stosowanie kolorów poprawić może głębie obrazu oraz doprowadzić do zmniejszonego zużycia tonera. W procesie tworzenia obrazu używa się różne elementy i każdy musi tam spełnić swoje istotne zadania. Pickup roller lub feed roller - Jest to rolka, która będzie pobierać kartki z podajnika. W momencie, gdy jest zabrudzona należy ją oczyścić a przy zniszczeniu wymienić. Separator lub Separation Pad - Część odpowiadająca za pobieranie kartek z podajnika. Gdy dojdzie do pobrania kilku kartek to znak, że ta część nadaje się już do wymiany. Transfer roller (elektroda rozładowująca) -  Element przygotowany z gąbki, będzie odpowiadał za to, że toner będzie przyciągany na kartkę papieru z bębna. Elektroda znajduje się blisko bębna i będzie między innymi widoczna przy wyjmowaniu tonera.

Bearing - Łożysko w wałku grzejnym oraz dociskowym. Będzie odpowiadać za ruch obrotowy w przypadku wałka dociskowego, musi być wytrzymałe na wysoką temperaturę. Thermistor -  Czujnik temperatury drukarki. Fuser Gear Element, który napędza moduł utrwalania fuser z różną ilością trybów. Fuser - To część urządzenia, która złożona jest z dwóch wałków, rozgrzewa się do wysokiej temperatury i będzie gwarantować utrwalenie tonera na kartce. Heting lamp / heating element (lampa grzejna) To część, która doprowadzi do tego, że fuser będzie się nagrzewał do temperatury pozwalającej na utrwalenie tonera. Upper fuser roller / heating roller - Wałek grzewczy, który współpracuje z fuserem i będzie również odpowiadał za prawidłowe wtopienie tonera. Fuser slim sleeve -  Kolejny element, który odpowiada za wtopienie tonera. Nakłada się go na element grzewczy. Przez wykonywane ruchy kołowe będzie działać na kartkę z tonerem. Pressure roller (wałek dociskowy) Wałek z gumową powierzchnią koloru pomarańczowego. Będzie odpowiadał za dociskanie kartek. Uszkodzenie sprawi, że toner w pewnych miejscach nie zostanie utrwalony. Flag Mechaniczny czujnik np. przelotu papieru Delivery Roller Elementy, które odpowiadają za to, że toner będzie się przemieszczał skutecznie pomiędzy poszczególnymi elementami drukarki.